CASTAGNUS 30 tabl.
Wskazania:
Castagnus® jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym stosowanym w leczeniu łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją (zespół napięcia przedmiesiączkowego – to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki, objawiające się bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp).
Sugeruje się, że związki zawarte w Vitex agnus castus mają wpływ agonistyczny na receptory dopaminowe. Pod wpływem działania dopaminergicznego następuje hamowanie uwalniania prolaktyny, co z kolei powoduje zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Sugeruje się, że ekstrakt z niepokalanka może wykazywać również powinowactwo do receptora estrogenowego i wpływa na równowagę estrogenowo-progesteronową.
Skład:
Substancja czynna:
1 tabletka zawiera 4,5 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) Vitex agnus castus L. fructus (równoważny średnio 45 mg owocu niepokalanka mnisiego). Ekstrahent — etanol 60% m/m
Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon K 30, stearynian magnezu.
Dawkowanie:
1 tabletka 1 raz dziennie.
Lek stosować doustnie, rano.
Przeciwwskazania:
– jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
– w okresie ciąży i karmienia piersią,
– nie stosować leku u osób w wieku poniżej 18 lat.
Stosowanie z innymi lekami:
Pacjenci, którzy stosują leki z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy lub estrogenów przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem.
Ze względu na możliwe działanie dopaminergiczne i estrogenne owoców niepokalanka, nie można wykluczyć występowania interakcji z lekami z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy i estrogenów (tj. np. leki przeciwpsychotyczne, przeciwparkinsonowskie, leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej, doustne środki antykoncepcyjne, metoklopramid, bromokryptyna).
Działania niepożądane:
Zaburzenia układu immunologicznego – ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i utrudnionym przełykaniem.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej – reakcje alergiczne skóry (wysypka, pokrzywka), trądzik.
Zaburzenia układu nerwowego – bóle i zawroty głowy.
Zaburzenia żołądka i jelit – nudności, bóle brzucha.
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi – zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Częstość występowania tych objawów nie jest znana.