Sól Bocheńska lecznicza jodowo-bromowa w postaci proszku do sporządzenia kąpieli leczniczej, okładów lub inhalacji. Kąpiele można stosować w stanach zmęczenia, w celu poprawy ogólnej kondycji fizycznej.Zalecana do stosowania do inhalacji w schorzeniach górnych dróg oddechowych, do okładów narządów ruchu i przewlekłych stanach zapalnych mięśni, kości i stawów.
Wskazania:Kąpiele:- w schorzeniach reumatycznych: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien, zapalenie korzonków nerwowych,
- w chorobach przemiany materii (dnawe zapalenie stawów)
- profilaktyka niedoczynności tarczycy
- w ginekologii: przewlekłe zapalenie przydatków,
- w dermatologii, jako środek pomocniczy: łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły, nerwice naczyniowe,
- w chorobach układu naczyniowego
- zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn.
Inhalacje (i kąpiele):przewlekłe choroby dróg oddechowych i zatok obocznych nosa.
Działanie:Ciepła kąpiel mineralna działa kompleksowo poprzez czynniki termiczne, mechaniczne (ciśnienie hydrostatyczne) i chemiczne. Odpowiednie stężenie roztworu i optymalna temperatura (35-36ºC) działają zarówno na skórę i błony śluzowe, jak i pośrednio na cały organizm.
Odpowiednia temperatura i składniki mineralne kąpieli powodują rozpulchnienie naskórka, umożliwiając wchłanianie składników mineralnych. Powstający na skórze „płaszcz solny” dostarcza długotrwałych bodźców osmotycznych, działa antyseptycznie i wspomaga leczenie chorób skóry. Kąpiele solankowe wywierają działanie przegrzewające silniejsze niż kąpiele wodne, pobudzając procesy biochemiczne w trakcie i przez dłuższy czas po kąpieli. W wyniku serii kąpieli obserwuje się normalizację czynności wegetatywnego układu nerwowego i układu przysadka-nadnercza, co zmniejsza nasilenie objawów schorzeń reumatycznych. Zmniejsza się przewodnictwo skóry, dolegliwości neuralgiczne ulegają osłabieniu, zmniejsza się nerwowość i pobudzenie. Kąpiele i inhalacje ułatwiają likwidację ognisk zapalnych, działają przeciwzapalnie i odkażająco.
Podczas inhalacji rozrzedzeniu ulega śluz zalegający w drogach oddechowych. Roztwór soli jodowo-bromowej działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Związki jodu mogą wpływać na gruczoł tarczowy
Skład:Produkt leczniczy zawiera sól jodowo-bromową, w tym
Jodki nie mniej niż 0,03%
Bromki nie mniej niż 0,05%
Wapń nie więcej niż 1,5%
Magnez nie więcej niż 0,8%
Sód nie mniej niż 35%
Chlorki nie mniej niż 55%
Żelazo nie więcej niż 0,001%
Woda nie więcej niż 18%
Składniki nierozpuszczalne w wodzie nie więcej niż 0,5%
Sposób użycia:Kąpiele (temperatura 35-36°C.)
Zaleca się stosowanie roztworu 1-3% (1-3 kg soli na 100 l wody), wyjątkowo, w chorobach skóry 6% (6 kg soli na 100 l wody). Leczenie należy rozpocząć od niższego stężenia, a następnie stopniowo zwiększać stężenie: (wanna zawiera około 100 l wody)
Inhalacje (temperatura 37°C.)
Zaleca się stosowanie roztworu o stężeniu do 3% ( 30 g na 1l wody ). Inhalacje wykonuje się przez bezpośrednie wdychanie oparów roztworu lub przy użyciu inhalatora: (łyżka stołowa zawiera około 10 g soli)
Dzieci i młodzież:
Dla dzieci stężenie roztworu do kąpieli nie powinno być większe niż 1,5% (1,5 kg na 100 l wody).
Przeciwwskazania:Ostre stany zapalne, niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, wady serca, zaburzenia rytmu serca, choroby nowotworowe, czynne procesy gruźlicze, nadciśnienie tętnicze, psychopatie, nadczynność tarczycy.
Nie zaleca się inhalacji roztworami soli we wszystkich ostrych stanach chorobowych dróg oddechowych.
Nie stosować u kobiet w ciąży.