PRZYTULIA CZEPNA ziele mielone
Przytulia czepna (Galium aparine) to pospolity chwast, należący do rodziny marzanowatych. Występuje w parkach, ogrodach, zaroślach, lasach, przy drogach i na polach. Jest to roślina jednoroczna, kwitnie od czerwca do sierpnia, czasami nawet do października. Jak sugeruje jej nazwa zwyczajowa, przylega do odzieży i zwierzęcego futra dzięki haczykowatemu włosowi na łodygach i liściach.
Roślina ta posiada wiele właściwości.
Pozytywnie wpływa na układ moczowy, wzmacnia i oczyszcza nerki i drogi moczowe z osadu.
Zwiększa ilość wydalanego moczu, dzięki temu jest pomocna w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.
Poprawia kondycję skóry, zmiękcza ją i wygładza. Polecana do pielęgnacji wysuszonej skóry dłoni, stóp, łokci i głowy. Pomocna u osób zmagających się z trądzikiem i wypryskami na twarzy. Ma działanie przeciwbakteryjne, ściągające i oczyszczające. Wspomaga również gojenie się ran.
Działa rozkurczowo na przewód pokarmowy i naczynia krwionośne. Pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych, pomaga w trawieniu.
Tradycyjnie przytulię czepną wykorzystuje się w kuchni, ponieważ jej młode pędy są jadalne, a z owoców robiono niegdyś substytut kawy. Stosowano ją także do wypychania materaców, a z korzenia produkowano czerwony barwnik.
Skład:
Przytulia czepna - 100%
Dawkowanie:
Napar:
1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć około 15 minut. Przecedzić.
Odwar:
2 łyżki ziela zalać 2 szkloankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować około 10 minut. Przecedzić.
Napar i odwar można spożywać bez ograniczeń. Odwar po wystudzeniu można zastosować zewnętrznie do przemywania skóry trądzikowej i tłustej, wyprysków i drobnych ran.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w czasie ciąży i karmienia piersią oraz w przypadku uczulenia na roślinę.
Kraj pochodzenia: Polska