Skutecznie, bezpiecznie i szybko – naturalne sposoby na zaparcia
O zaparciach mówimy, gdy wypróżnienia następują rzadziej niż co dwa dni. Najczęściej powstają na skutek niewłaściwego żywienia i braku ruchu, jednak mogą być też objawem zmian patologicznych rozwijających się w organizmie, efektem stresu, bądź następstwem brania niektórych leków. Zaparcia (zwłaszcza przewlekłe) poza oczywistym kłopotem jakim są same w sobie, powodują szereg powiązanych problemów (wzdęcia, bóle brzucha, ciągły dyskomfort i stres z tym związany), dlatego zawsze należy przeciwdziałać i leczyć zaparcia. Podstawowym i bardzo skutecznym postępowaniem jest zmiana diety, przyjmowanie większej ilości płynów i aktywność fizyczna. Kiedy jednak modyfikacja żywienia okaże się niewystarczająca, warto sięgnąć po naturalne metody ziołowe.
Trzeba wybierać mądrze – bonifraterskie zioła na zaparcia
Jest naprawdę sporo ziół o działaniu poprawiającym pracę jelit. Pomagają one uporać się z zaparciami, a ponieważ działają według różnych mechanizmów, najlepiej je stosować w połączeniach. Roślinne preparaty należy stosować rozsądnie, ponieważ zbyt gwałtowne działanie może wywołać bolesne skurcze jelit i psychiczną niechęć do wypróżniania, co daje na sam koniec efekt całkiem odwrotny do zamierzonego.
Ziołowy zestaw na zaparcia od Bonifratrów to prosta mieszanka kilku ziół o uzupełniającym się działaniu. Stosowany zgodnie z przepisem pozwoli na łagodne i skuteczne opanowanie problemu zaparć. Porost islandzki, mniszek, kora kruszyny, prawoślaz, owoc czarnego bzu i dziurawiec to rośliny zawierające składniki powlekające jelita, pobudzające wydzielanie soków trawiennych na różnych poziomach przewodu pokarmowego oraz przeczyszczające. Poza naturalną regulacją wypróżnień mogą być z powodzeniem zastosowane w zaburzeniach trawienia spowodowanych zbyt wolną motoryką jelit.
Zioła na zaparcia nie są dla wszystkich – odpowiedzialne ziołolecznictwo zaparć
Kobiety w ciąży i mamy karmiące oraz dzieci do 12 roku życia nie powinny sięgać po zioła na zaparcia – to w zasadzie oczywiste. Należy jednak mieć na uwadze, że zaparcia mogą być wynikiem trwającej choroby. Mogą je wywoływać niedrożności jelit, zmiany nowotworowe, zapalne i mnóstwo różnych problemów. Wyłącznie wiedza, że zaparcie nie wynika z poważniejszego powodu pozwala sięgnąć po zioła. Taką pewność daje konsultacja z lekarzem, dlatego korzystajmy z porad fachowców, bo przecież najważniejsze w leczeniu to nie szkodzić.
Zestaw ziół do sporządzenia mieszanki zawiera:
Korę kruszyny
Owoc bzu czarnego
Ziele dziurawca
Korzeń prawoślazu
Ziele porostu islandzkiego
Korzeń mniszka
Wszystkie składniki wystarczy dokładnie wymieszać i wsypać do papierowej torebki dołączonej do pakietu ziół.
Sposób użycia:
1 łyżeczkę ziół zalać 1 szklanką wody, zagotować i utrzymać w stanie wrzenia 2 minuty. Odstawić na 20-30 minut pod przykryciem, odcedzić i pić po kolacji.
Stosować nie dłużej niż 7 dni lub 2-3 razy w tygodniu.
Osoby przyjmujące leki powinny pić zioła 1 godzinę przed lub 1,5 godziny po zażytych lekarstwach.
Działanie ziołowej mieszanki na zaparcia:
Składniki aktywne zawarte w mieszance działają kompleksowo na zaparcia przez wpływ na poprawę trawienia i zawartość śluzów ułatwiających oddawanie stolca. Zastosowane zioła pobudzają czynność jelit i łagodnie przywracają do normy cykl wypróżnień.
Wskazania:
Naturalne ograniczenie zaparć, ułatwienie wypróżnienia oraz pomocniczo w przypadku niedostatecznej motoryki jelit.
Przeciwskazania:
Nadwrażliwość i alergie na składniki mieszanki, ciężka niewydolność nerek i serca oraz niedrożność dróg żółciowych. Ostre choroby zapalne. Zaleca się ostrożność w przypadku aktywnej choroby wrzodowej. Nie stosować u dzieci oraz w okresie ciąży i karmienia piersią.
Uwagi:
Leczenie zaparć, zwłaszcza przewlekłych, powinno przebiegać pod okiem lekarza, gdyż każdy przypadek jest inny i może wymagać indywidualnego podejścia.
Samoleczenie, które nie uwzględnia kondycji całego organizmu może nie przynieść spodziewanych efektów. Należy zawsze zachowywać rozsądek i korzystać z dostępu do wiedzy fachowców.