Wszewłoga górska - roślina ceniona przez św. Hildegardę, która pobudza przemianę materii i stymuluje procesy odtruwania organizmu
Wszewłoga górska (Meum arthamanticum) to roślina należąca do rodziny selerowatych. Występuje na terenie Europy Zachodniej i Środkowej. W Polsce jest dość rzadka, ale można ją spotkać w Sudetach.
Wszewłoga działa wzmacniająco na organizm, podnosi ogólne samopoczucie i poprawia kondycję psychofizyczną. Warto wspomóc się tym zielem w stanach osłabienia i przemęczenia, zimą, przy nadmiarze pracy i obowiązków oraz przy stresującym trybie życia.
Posiada pozytywne właściwości na układ pokarmowy, poprawia trawienie i pobudza apetyt. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, wspomaga ją w procesach detoksykacji i chroni jej tkankę, a także nasila wydzielanie żółci. Stymuluje metabolizm, pobudza krążenie krwi i nasila skurcze serca a także podnosi libido.
Skład:
Wszewłoga górska - korzeń cięty - 100%
Dawkowanie i sposób użycia:
Herbata:
1 łyżkę korzeni zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 20 minut, przecedzić. Spożywać 2-3 razy dziennie przez 3 tygodnie. Powtarzać raz na kwartał.
Nalewka:
Korzeń wszewłogi zalać winem wytrawnym białym lub czerwonym, rumem lub alkoholem 50-60% w proporcji 1:5. Macerować 1 miesiąc, przefiltrować. Zażywać 1-2 razy dziennie po 25 ml przez 7-10 dni.
Przeciwwskazania:
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę oraz nadwrażliwość na światło. Podczas stosowania wszewłogi nie należy się opalać.