ZIELE SKRZYPU 50gZastosowanie:Tradycyjnie stosuje się pomocniczo w łagodnych dolegliwościach układu moczowego, jako środek zwiększający ilość wydalanego moczu i poprawiający przepływ w drogach moczowych. Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Skład:1 g produktu zawiera 1 g ziela skrzypu (Equisetum arvense L., herba).
Dawkowanie, sposób użycia:Młodzież w wieku powyżej 12 lat i dorośli: 2-3g ziela skrzypu zalać ok. 1 szklanką (150 ml) wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Pić po szklance naparu 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa leku: 3-12 g.
Lek stosuje się tradycyjnie od 2 do 4 tygodni. Jeśli po upływie jednego tygodnia od momentu rozpoczęcia stosowania leku objawy utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazania:Nadwrażliwość na ziele skrzypu oraz schorzenia, w których wskazane jest przyjmowanie zmniejszonej ilości płynów (np. w ciężkich chorobach serca lub nerek).
Interakcje:Brak doniesień.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Jeśli dolegliwości nasilą się, nie ustąpią lub pojawią się objawy, którym towarzyszyć będą gorączka, bolesne i utrudnione oddawanie moczu lub obecność krwi w moczu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli objawy nie ustępują w czasie stosowania produktu lub występują działania niepożądane nieopisane na tym opakowaniu należy skonsultować się z lekarzem.
Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Pominięcie zastosowania leku:Nie należy stosować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Działania niepożądane: U pacjentów stosujących produkt leczniczy Ziele skrzypu mogą wystąpić działania niepożądane wymienione poniżej. Częstość występowania zgodnie z konwencjami terminologicznymi MedDRA:
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: częstość nieznana (nie można jej oszacować na podstawie dostępnych danych).
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka, świąd skóry – częstość nieznana (nie można jej oszacować na podstawie dostępnych danych).